Únor 2012

Punkhart (Velkou neznámou)

26. února 2012 v 14:42 | kikčííííík |  MUSIC

Sarah Burke (1982 - 2012)... (článek, freeride.cz)

18. února 2012 v 18:26 | kikčííííík |  všechno možný

Sarah Burke (1982 - 2012)

Dnes se naposledy rozloučíme s opravdovou legendou ženského freeskingu, kterou Sarah Burke bez pochyb byla...

Sarah Burke se narodila 3. září v kanadském Ontariu v městečku Barrie rodičům Gordonovi a Jane Burkeovým. Jak už to s horskými dětmi bývá, tak Sarah se již kolem pátého roku poprvé postavila na lyže a od té doby si je zamilovala. Po prvních obloučkách se pomalu dostala k boulím a začala jezdit v místním Freestyle Clubu. Co však mladou lyžařku na boulích nejvíce bavilo byly právě ty dva skoky, kde se mohla nejvíce vyblbnout. Proto se začala zúčastňovat pomalu různých bigairových závodů, kde většinou byla jediná zástupkyně něžného pohlaví. No a protože Sarah byla talentem od přírody v sedmnácti letech získala prvního sponzora a stala sečlenem juniorského národního týmu.


Jak šel den za dnem tak Sarah byla stále výše a výše v pomyslném freeskiingovém světě. Prvním velkým úspěchem bylo vítězství naUS Freeskiing Open v roce 2001, kdy ovládla rampu a ve slopestylu skončila na druhém místě. Od té doby sbírala jeden triumf za druhým. V roce 2005 při premiéře rampy na FISovém Mistrovství světa se stala vůbec první vítězkou. Z nejrespektovanějšího podniku jakým jsou americké X Games si Sarah odnesla celkem 4x zlato (2007, 2008, 2010, 2011) a dvakrát stříbro (2005, 2006). Sarah nejen, že byla vynikají jezdkyní, ale také se zasloužila o to, že se na X Games objevil dívčí freeskiing. Byla také velmi vlivnou osobou, která usilovala o zařazení této disciplíny na Olympijské hry. Což jak asi všichni tušíte se povedlo a také díky jejím zásluhám se náš sport zde poprvé objeví v roce 2014 v Soči.Sarah Burke ve freeskiingu opravdu dosáhla na neuvěřitelnou sbírku ocenění. V roce 2001 získala od ESPN cenu Female skier of the year. V roce 2007 zase cenu Best female action sports athlete od ESPY. Jako jedna z mála žen natáčela filmy s největšími produkcemi jako MSP neboPoor Boyz Productions. Její umění si tak můžeme připomenout v můvíčkách Propaganda nebo Seven Sunny Days. Objevila se také jako komentátorka pro stanici ESPN a nebo navrhla vlastní promodel oblečení u dívčí firmy Roxy. Byla to nejen výborná lyžařka ale okouzlila i jako žena. Důkazem toho bylo focení pro pánský časopis FHM, v kterém se mimochodem v roce 2006 dostala dožebříčku 100 nejvíce sexy žen. Proto také poblouznila nejednoho freeskiera. Ten lyžník, který nakonec poblouznil i jí byl další známý rider Rory Bushfield, kterého si v roce 2010 vzala za muže.
Sarah Burke byla opravdovou průkopnicí ženského freeskiingu své generace. Ovlivnila plno holek, které se díky ní rozhodly pro tento sport. Díky jejímu lobování se ženský freeskiing dostal na X Games potažmo naOlympiádu. Jestli některou lyžařku můžeme označit přívlastky jako legenda, ikona lyžovaní, inspirace pro ostatní, tak to byla určitě Sarah.

Bohužel stejně jako Shane McConkey, CR Johnson nebo Jamie Pierre i Sarah se stala její celoživotní vášeň nakonec osudnou. Černým dnem letošního roku se stal 10. leden, kdy Sarah při sponzorské akci špatně dotočila jeden z triků v rampě a po vážném pádu ji praskla krční tepna a ona upadla do komatu. I přes veškeré úsilí lékařů a operací se Sarah Burke již mezi svou rodinu a přátele nevrátila. Po devíti dnech v komatu bohužel zemřela. Podle rodinného prohlášení za její smrt mohlo nenávratné poškození mozku, které si Sarah způsobila hned po pádu díky nedostatku kyslíku. Sarah nakonec ale může někomu pomoci i po smrti, protože její orgány rodina věnovala k transplantačním účelům….díky Sarah!

Odpočívej v pokoji Sarah….
Úryvek kondolencí po smrti Sarah…překlady snad netřeba…

"Sarah, you are the most beautiful person I ever had the privilege of getting to know. You are an absolute angel. Forever missed & never forgotten. May you rest easy. We ski for you ♥" - Jossi Wells
,,Rest In Peace Sarah Burke, thanks for all the inspiration. a legend that will never be forgotten. vibes and prayers go out to Rory, family and friends. We love you and will miss you:'(" - Henrik Harlaut
"She had a smile for Everyone. She had a Heart of GOLD. She left the sweetest memories for all of us to hold. It Broke our Hearts to loose you Sarah Burke but you did not got alone. For part of us went with you, the Day God called you home. Sarah- my idol, my hero and my friend. You have been my inspiration to not only becoming the best skier i can be, but the best person i can. You shined so much light in the darkest times. We are going to stand together in your name, your fight for women skiing, and you love for life. i can hear your little laugh now...i will keep you in my ♥ forever. i love you." - Ashley Battersby
"Sarah, I love you I love you I love you. Thank you for everything you've ever done for me.. for all of us. You made everything possible. You lit up the world with your smile and drove it with your unwavering perseverance. You'll always be shining. Sweet dreams Fina, see you in another life ♥" - Kaya Turski

Rozloučení se Sarah na letošních X Games:

ZDROJ: www.freeride.cz, Autorem článku je Maty ,,SajRajt" Vránek

Over and Under (soundtrack Never Back Down)

5. února 2012 v 14:37 | kikčííííík |  MUSIC

Never Back Down - Nikdy to nevzdávej (film)

5. února 2012 v 14:32 | kikčííííík |  všechno možný
K tomuto filmu jsem se dotala teprve tedˇ... uznávám, že mám celkem zpoždění, ale lepší pozdě než nikdy... :D :D :D
Naprosto všem vřele doporučuji!

Olga Lounová (Padám)

5. února 2012 v 12:12 | kikčííííík |  MUSIC

Olga Lounová (K výškám)

5. února 2012 v 12:09 | kikčííííík |  MUSIC

One Republic (Secrets)

3. února 2012 v 1:05 | kikčííííík |  MUSIC

Nelly Furtado (All Good Things)

3. února 2012 v 1:01 | kikčííííík |  MUSIC

One Republic (All the right moves)

3. února 2012 v 0:58 | kikčííííík |  MUSIC

Skok Fiatem, dvojité salto a… konec. Nazdar. Na skvělou show už nejsou peníze (článek, g2)

3. února 2012 v 0:10 | kikčííííík |  FMX GLADIATOR GAMES

Skok Fiatem, dvojité salto a… konec. Nazdar. Na skvělou show už nejsou peníze

Šílený závěr měla show FMX Gladiator Games v Praze, jejíž dvanáctý ročník byl zároveň i posledním - ekonomická situace už totiž nedovoluje populární akci pokračovat. Ale naposled to stálo za to: nejprve Praha viděla jednoho ze čtyř bláznů na světě, kteří umí double-backlip, tedy dvojité salto vzad, následně organizátor celého podniku Marek Rejman skočil do výšky s Fiatem Punto o objemu 1,2 litru.

Když se Rejman rozjížděl, celá hala ztichla. Oproti předchozím nadupaným mašinám jelo malé italské autíčko neskutečně pomalu, hodně lidí asi nevěřilo, že by mohl Fiat najet na rampua překonat přibližně desetimetrovou propast a dopadnout na doskočiště.
Ale podařilo se. A vše vypadalo tak jednoduše. "Prostě jsem držel plyn a ono to vyšlo," říkal pak s úsměvem Rejman, jehož každoroční show končí, především z finančních důvodů: "V dnešní době je strašně těžké shánět sponzory…"
Předtím měli motohry gladiátorů bohatý program, první část vyhrál český oblíbenec Petr "Pilník" Pilát, následně nabídla exhibice neuvěřitelné kousky, kdy třeba byli všichni jezdci "ve vzduchu", či se divákům tajil dech u tandemového backflipu na sněžném skútru.

Ale největším zážitkem byl jistojistě skok Scotta Murrayho. Ze čtyř pokusů mu to zatím vyšlo dvakrát, v Praze svou padesátiprocentní úspěšnost při zatraceně nebezpečném double-backflipu vylepšil. "Je to neuvěřitelný, tohle umí jen čtyři lidi na světě. Je to ohromnej zážitek," nevěřil vlastním očím Petr Pilát, když Murray dopadl bez jakýchkoli problémů a zase posunul pražský závod o něco dál.

Peníze JSOU všechno

Po dvanáct let to byla jedna z největších, nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších sportovních akcí v Česku. Gladiator Games, luxusní prezentace špičkového světového freestyle motokrosu našla ohromné tuzemské publikum. Letos se, hlavně z ekonomických důvodů, loučila. "Ani nevím, co k tomu mám říct," klopí smutně hlavu Petr Kuchař, jeden ze dvou hlavních guru show létajících bláznů.
Tím druhým, ale ve skutečnosti prvním, je Marek Rejman, majitel pořádající agentury GSMA. Podnikatel, pro něhož však freestyle motokros není prostředkem byznysu, ale srdeční záležitost. Společně s populárním "Kuchtou" přišli před dvanácti lety s nápadem dovést do Česka ty největší hvězdy freestyle motokrosu. Projekt se rozrostl do podoby obří show, jejímž hlavním motivem je exhibiční soutěžení létajících gladiátorů.
Lidé to oceňovali. Podnik byl neustále vyprodaný. Rejman dokonce jeden čas dělal show v sobotu i v neděli, po dva dny - takový byl o freestyle zájem. Ale ani to nepomohlo. Jezdci berou velké peníze, ohromně nákladná akce se ze vstupného nemá šanci uživit. "A doba je zlá. Málokdo si uvědomuje, jak strašně těžké je financovat sport. Když vidím, že prostě v současnosti není tolik možností, rozhodl jsem se skončit na vrcholu," říká Rejman. "Je to špičková akce s ohromným zázemím, ale rozvoj této akce v současné ekonomické situaci není možný. A já nechci poškodit brand Gladiator Games. Nechci jít s touhle značkou dolů. Nechci, aby byla horší. A tak gladiátoři usnou. Možná se jednou zase probudí, kdo ví," krčí rameny Rejman.

Zdroj: www.g2.cz

Freestyle motokrosař Libor Podmol: Jsem jako krotitel tygrů! Aspoň pro pojišťovnu... (rozhovor, ahaonline.cz)

2. února 2012 v 15:56 | kikčííííík |  LIBOR PODMOL
Rozhovor s Liborem z 3 .10. 2010... Zdroj: www.ahaonline.cz
Freestyle motokrosař Libor Podmol: Jsem jako krotitel tygrů! Aspoň pro pojišťovnu...Freestyle motokrosař Libor Podmol: Jsem jako krotitel tygrů! Aspoň pro pojišťovnu...
Téměř denně riskuje svůj život, nebezpečí z jeho profese, obnášející psí kusy s motorkou v 10metrové výšce, doslova čiší. "No, bojím se, strach mám pokaždé," přiznal elitní světový freestyle motokrosař Libor Podmol (26) před závodem Red Bull Xfighters v Římě, jehož se ovšem nemohl zúčastnit. Aniž by si skočil, ještě v rozjíždění před začátkem kvalifikace přepadl přes řídítka a jel se zlámanou klíční kostí do nemocnice.


Další důkaz, že váš sport není úplně bezpečný. Jste vůbec pojištěný, Libore?
"Když jsem přišel do pojišťovny, tak mi rovnou řekli, že patřím do kategorie s krotiteli tygrů. Asi s nima nemaj moc dobrý zkušenosti... (smích) Takže jsem pojištěnej na opravení, ale víc bych nedostal nic. Taková pojistka by stála obrovský balík. Ale děláme to z lásky, nějaký pojištění nás nezastaví."
Můžete se ale zabít, v lepším případě zmrzačit...
"Víte, když jsem začínal, tak jsem si přivodil parádní otevřenou zlomeninu stehenní kosti. Držel jsem si nohu a prosil Petra Kuchaře, což je guru českého FMX, o prášky na bolest. Pak mě odvezli, odoperovali a ještě v nemocnici už jsem listoval časáky o freestylu a promýšlel, jak to budu dělat dál. Takhle my to máme..."
Jak se na vaši práci dívají blízcí?
"Oni jsou rádi. Nejsem moc doma, takže mají ode mě klid. (smích) Ba ne, všichni mi fandí. Mamka, holka, bráška. Jsou rádi, že se můžu živit tím, co mě baví."
Co vás na skocích tak přitahuje?
"Toho je hodně. Za devadesát vteřin musí člověk dát ty nejlepší triky, což je obrovský stres a adrenalin. Ale když se to povede, je to extáze! A pak je to taky sport, soutěž. Na světě je nás třicet superdobrejch, Red Bull XFigters anebo XGames ale jezdí jen dvanáct z nás. Vážím si toho, že mě zvou mezi ně."

(Autor: jík)